Založ si blog

Naivná Únia a budúci kolaps

Neschopnosť sledovať globálnu situáciu z nadhľadu je jedným z dôvodov, ktorý viedol k úpadku rôznych minulých civilizácii. Dnešný svet je konfrontovaný s nemalými problémami a taktiež so stále častejšie sa opakujúcimi krízami v jeho najvyspelejších častiach. Liberálna demokracia sa z dlhodobého hľadiska neukazuje ako udržateľný systém, samozrejme len v prípade, ak sa budú aj naďalej opakovať chyby z minulosti. A zatiaľ sa opakujú.

Naivná politika Európy cestu ku kolapsu len urýchľuje. Myslieť si, že všetky problémy sveta sa dajú riešiť jemne a bez obetí je rovnako hlúpe ako si myslieť, že USA je v prípade bezpečnostnej politiky oveľa miernejšie ako Ruská federácia. Napríklad sankcie proti Rusku – dlhodobo neprinášajú žiadny pozitívny efekt priamo pre ľudí, ktorí stoja tvárou v tvár vojny na Ukrajine. Naopak, prinášajú negatívny efekt v kontexte vzťahu EÚ – Rusko. A to je pri tom len jeden príklad absolútne absurdného vnímania situácie zo strany populárneho Západu. Kritika Ruska by bola na mieste, ak by za rovnako útočné kroky boli v minulosti rovnako kritizované ozbrojené zložky USA resp. NATO. Alebo si tu snáď niekto myslí, že proti terorizmu sa bojuje nekriticky, neobjektívne a za pekne prestretým stolom na konferencii niekde v Bruseli?

Postup Ruska je síce lepší ako ničnerobenie, ale taktiež má svoje zásadné rezervy. Pokiaľ hľadáme príčinu nejakého bezpečnostného javu, musíme ju hľadať v ideálnom prípade až dovtedy, kým ju nemôžeme označiť za prvotnú. Lokálne konflikty nie sú prvotnou príčinou terorizmu, práve naopak, často sú až jeho dôsledkom. Hľadať treba o niečo globálnejšie a nie len v jednej časti sveta – jedná sa predsa o globálny problém. V Európe sú debaty o demografických problémoch sústredené skôr na fakt, že demografická krivka v európskych krajinách stagnuje, až klesá. A to dokonca dopodrobna neriešim fakt, že priemerná pôrodnosť vo vyspelej časti sveta (rozumej Európa, USA, Kanada) nedosahuje ani minimálnu úroveň potrebnú pre dlhodobé udržanie danej civilizácie. Čo to znamená, to je už asi ľahko odvoditeľné. Ale čo zbytok sveta?

Južná Amerika ešte má znesiteľné čísla. Afrika a Ázia však zažíva demografické tlaky už dnes. A počet obyvateľov bude aj naďalej rásť. Pre slniečkárov je potrebné dodať, že také počty Európa nie je schopná integrovať. Nastal by totižto zásadný problém s ubytovaním, s prácou a taktiež s celkovým napätím, ktoré stret kultúr prirodzene spôsobuje. Len pre ilustráciu, Čína, India a USA sú v približných číslach tromi najľudnatejšími krajinami sveta. V roku 2050 by podľa vedeckých odhadov malo byť poradie nasledovné: 1. India 2. Čína 3. Nigéria. Posledná krajina je pre vás možno rovnakým šokom ako pre mňa. Nigéria je už dnes najľudnatejšou krajinou Afriky a ľudia tam zarábajú 2 doláre denne. Ako sa teda krajina vysporiada s prudko rastúcou demografickou krivkou, je mi záhadou.

Pri hľadaní riešenia sa treba sústrediť na viacero pravidiel, ktoré sú približne platné z globálneho hľadiska. Prečo nie je otvorenie hraníc Európy správnym riešením? Lebo prijatie migrantov v Európe demografické tlaky v Afrike a v Ázii nevyrieši, že? Riešenie je náročné, ale s určitosťou sa musí dotýkať ekonomickej situácie v najľudnatejších rozvojových krajinách. Vo všeobecnosti totiž platí, že so zvyšujúcou sa ekonomickou úrovňou sa znižuje priemerná pôrodnosť (samozrejme, že to neplatí na 100 %). To, že je treba riešiť migráciu v krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú, nie je len prázdna fráza. Netreba to však chápať tak, že ak pomôžeme pár krajinám, je po probléme – problém je po prvé oveľa širší a po druhé riešiteľný je naštartovaním ekonomiky, nie jednorázovou pomocou.

A prečo kolaps? Z výskumu českého egyptológa Bártu vyplýva, že kolaps starej Egyptskej a Rímskej ríše bol spôsobený viacerými faktormi, ktoré sa dajú v podobnom vývoji vysledovať aj na dnešnej Európe. Patril sem napríklad regionalizmus, oligarchizácia, existencia „šedých eminencií“, klimatické zmeny a pod. Pri sledovaní novších generácii odborníci dopĺňajú aj rastúci počet obyvateľov a nekontrolovanú migráciu. Aké aplikovateľné na dnešný svet, že? Kolaps má naviac jednu nepríjemnú vlastnosť v podobe svojej nepredvídateľnosti. Ľudia si ho po väčšinu jeho priebehu neuvedomujú a do ich pozornosti sa dostáva až tesne pred vrcholom.

Ak chce Európa situáciu reálne riešiť, nemôže pracovať s nejednoznačnými pojmami a príliš korektne. Slová slovenského premiéra o konci politickej korektnosti teda nemusia mať význam len v kontexte komunikácie s novinármi. Všimnite si, že sú aplikovateľné na EÚ. Smutné však je, že v EÚ je asi len minimum zástancov konca politickej korektnosti medzi lídrami. Nejednoznačnými pojmami zas myslím rôzne optimalizácie, efektivity, štrukturalizácie a podobne. Čo nám tieto pojmy hovoria o reálnom obsahu? Nič. Ak sa bude migrácia riešiť nekonkrétne a neglobálne, cesta za kolapsom sa bude zrýchľovať.

Iniciatíva troch morí – čo vám mohlo uniknúť?

04.09.2017

Geopolitický projekt, o ktorom ste pravdepodobne počuli len veľmi okrajovo. Aj tak by sa dala povrchne charakterizovať Iniciatíva troch morí očami obyčajného človeka, ktorý sa nenamáha vyhľadávaním viac »

Boj proti extrémizmu má novú nádej

05.02.2017

Pokiaľ sme ešte pred pár mesiacmi hovorili, že boj proti extrémizmu je len frázou, najnovšie kroky ministerstva vnútra SR by to mohli celkom rýchlo zmeniť. Ministerstvo v spolupráci s políciou viac »

Migrácia – hlavne rešpektovať našu kultúru

10.01.2017

Znie vám tento nadpis extrémisticky alebo radikálne? Pravdepodobne patríte k tomu celkom vysokému percentu ľudí, ktorí zjavne zabudli, že kultúra nie je krehká konštrukcia, ktorá sa dá zbúrať viac »

Británia Rusko agent Skripaľ útok situácia

Ruský nezávislý denník tvrdí, že novičok nezabíjal prvý raz, malo ho aj ruské podsvetie

22.03.2018 20:20

Novaja gazeta dopĺňa, že k nim patrili aj Čečenci.

nemocnica, británia, špión

Novičok objavili Briti v Skripaľovej krvi. Nové vzorky dostane aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní

22.03.2018 19:12

Justícia sa zaoberá procedurálne-právnymi okolnosťami prípadu.

Donald Trump, Čína, clo

Trump vyzval Čínu, chystá pre ňu clá a obmedzenie investícií

22.03.2018 18:51

Americký prezident Donald Trump podpísal dekrét, ktorý by mohol viesť k uvaleniu ciel na dovoz čínskeho tovaru v hodnote 60 miliárd dolárov.

Dolár, euro, graf, ekonomika, peniaze

Európska únia sa zatiaľ vyhne americkým clám

22.03.2018 18:38

Európska únia bude spolu s niekoľkými ďalšími krajinami zatiaľ oslobodená od nových ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov.

robbestro

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 8445x
Priemerná čítanosť článkov: 1206x

Autor blogu

Kategórie