Založ si blog

Počet útokov sa zvyšuje

Vyspelá spoločnosť je atakovaná čoraz dôraznejšie a častejšie. Časové odstupy medzi jednotlivými teroristickými útokmi sa zmenšujú a to vôbec nie je pozitívne znamenie. Vždy keď počujem slovné spojenie „boj proti terorizmu“, tak dúfam, že mi konečne rečník vysvetlí, čo je pod tým myslené. Vzhľadom na to, že už o terorizme čo to viem, mám za to, že bojovať sa proti nemu v podstate nedá.

Sú rôzne formy ako ho eliminovať, ale boj to určite nebude. Dokonca ešte ani neexistuje nástroj, ktorý by sa preukázal ako účinný. Najhoršie na tom je, že vyvíjanie vhodnej stratégie brzdia všelijaké progresívne myšlienky, ktoré sa sústredia na ľudské práva iných, avšak na tie naše (nás Európanov) akosi zabúdajú. Migrant má právo na to, to, to, ale domáci stráca právo na bezpečie? Na dôstojný život? Prečo ľudsko-právne organizácie nehovoria o právach, ktoré sú teroristickými útokmi porušené? Prečo sa nehovorí o opačnej xenofóbii a o opačnom rasizme? Situácia začína byť horšia z mesiaca na mesiac. Teroristické organizácie Európe prakticky vyhlásili konflikt, zatiaľ menšieho až stredného rozsahu, ale možno sa počet obetí raz bude pohybovať aj nad hranicou kvantitatívnej podmienky vojny.

Konflikt a vojnu si ľudia vzhľadom na historické skúsenosti predstavujú ako súperenie dvoch národných armád. Dneska to však už takto nefunguje. Ozbrojený konflikt je prítomný aj v Európe, jediný rozdiel je v stratégii prevedenia útokov. Tá je naozaj výrazne nepriama a je výsledkom racionálneho uvažovania organizácie Islamský štát. Tá si totižto uvedomuje, že by bol priamy boj značne asymetrický a preto používa jednu z mála stratégii, vďaka ktorej má možnosť mať na vrch.

Novinári sa v utorok polície pýtali naozaj veľmi laicky. Vysoké bezpečnostné opatrenia sa nedajú robiť na každom mieste, kde sa koncentrujú ľudia. Uzatvorené ciele (napr. nákupné centrá, železničné stanice) môžu byť kontrolované napríklad skenermi vo vchodoch, v Ankare je to dokonca bežná prax, čo však s vonkajšími cieľmi? Samozrejme, že teraz, keď už poznáme cieľ páchateľov, ľahko sa hovorí o betónových zátarasách, ktoré podľa nemeckých novinárov mali byť na vianočných trhoch. V reálnej bezpečnostnej politike však cieľ dopredu nepoznáte a ak by ste chceli urobiť celoplošné bezpečnostné opatrenie voči „zatúlaným“ kamiónom, museli by ste spraviť z centra mesta betónovú džungľu a policajno-vojenskú zónu.

Zopakujem teda niečo, čo tvrdím už dlhšie. Neprežívame situáciu, voči ktorej by sa dalo ohradiť nejakým rýchlym riešením. Vzhľadom na roztrúsenosť teroristických organizácii po celom svete sa jedná o beh na dlhú trať. Riešením môže byť stimulácia ekonomického rastu v krajinách tretieho sveta napríklad podporou exportu, ale zároveň ponechanie smerovania, ktoré si tieto krajiny zvolia samé. Inak povedané, ak Líbyi vyhovoval Kaddáfiho režim, nemal byť s výraznou pomocou NATO zničený. Čísla jednoznačne ukazujú, že medzi nárastom teroristických činov v Európe a nárastom zrútených režimov v rozvojových krajinách existuje priama úmera a korelácia. Ale ktovie, možno sa dočkáme aj výskumu potvrdzujúceho pravdepodobnosť kauzality.

Boj proti extrémizmu má novú nádej

05.02.2017

Pokiaľ sme ešte pred pár mesiacmi hovorili, že boj proti extrémizmu je len frázou, najnovšie kroky ministerstva vnútra SR by to mohli celkom rýchlo zmeniť. Ministerstvo v spolupráci s políciou viac »

Migrácia – hlavne rešpektovať našu kultúru

10.01.2017

Znie vám tento nadpis extrémisticky alebo radikálne? Pravdepodobne patríte k tomu celkom vysokému percentu ľudí, ktorí zjavne zabudli, že kultúra nie je krehká konštrukcia, ktorá sa dá zbúrať viac »

Naivná Únia a budúci kolaps

16.12.2016

Neschopnosť sledovať globálnu situáciu z nadhľadu je jedným z dôvodov, ktorý viedol k úpadku rôznych minulých civilizácii. Dnešný svet je konfrontovaný s nemalými problémami a taktiež viac »

zoo, horúčavy, hasiči,

Ako cez kopirák, po horúčavách príde ochladenie

22.07.2017 08:00

Tohtoročnú tretiu vlnu horúčav vystrieda počas najbližších dní mierne ochladenie. Cez víkend pribudne oblačnosť a zvýši sa aj riziko búrok.

10-hlavna 5x

Dokedy budú veľké farmaceutické firmy prudko zvyšovať ceny liekov?

22.07.2017 08:00

Dlhodobé navyšovanie cien liekov farmaceutickými firmami vytvára enormný tlak na zdravotné systémy prakticky všetkých krajín a aj na pacientov, ktorí si za lieky doplácajú.

Veterná smršť

Veterná smršť na východnom Slovensku strhávala strechy

21.07.2017 22:08

Mimoriadnu situáciu vyhlásil starosta obce Gribov (okres Stropkov) v súvislosti so smršťou, ktorá v obci napáchala škody na obecnom i súkromnom majetku.

vladimir putin, putin

Putin: Som obyčajný človek, ktorý rád číta a počúva Mozarta

21.07.2017 21:48

Putin je obyčajný človek, ktorý žije normálny život. Sám seba tak charakterizoval v debate s mladými Rusmi, aj keď pripustil, že má trochu iné povolanie ako ostatné.

robbestro

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 6785x
Priemerná čítanosť článkov: 1131x

Autor blogu

Kategórie