Založ si blog

Iniciatíva troch morí – čo vám mohlo uniknúť?

Geopolitický projekt, o ktorom ste pravdepodobne počuli len veľmi okrajovo. Aj tak by sa dala povrchne charakterizovať Iniciatíva troch morí očami obyčajného človeka, ktorý sa nenamáha vyhľadávaním detailnejších informácii na internete. Zatiaľ čo z médií som mal pocit, že Iniciatíve neprikladajú veľkú vážnosť, niektorí analytici sa na situáciu pozerajú veľmi odlišne. No a ako ukázala moja nasledujúca analýza informácii na internete pomocou jednoduchej interpretatívnej metodológie, Iniciatíva si naozaj zaslúži pozornosť, no nie je to kvôli jej výnimočnosti.

Na prvý pohľad sa vôbec nejedná o súvis so vzťahom medzi NATO a Ruskom. Keď sa však na problematiku projektu pozeráme podrobnejšie, nemôžeme vynechať fakt, že by fungujúca Iniciatíva troch morí mohla vo veľkej miere ovplyvňovať vzťah týchto dvoch globálnych strán bezpečnostnej politiky. Na vysvetlenie by bolo najlepšie predstaviť pohľady dvoch hlavných aktérov so záujmami na riadnom chode Iniciatívy. Sú nimi Poľsko a USA. Spojené štáty sú v tejto dvojke možno prekvapením, no my sme si už snáď aj zvykli, že záujmy majú azda aj v tom najvzdialenejšom kúte sveta.

Pohľad USA na Iniciatívu troch morí

V tomto bode budem možno o niečo kritickejší, ako by sa na objektívneho analytika patrilo. Vo všetkej úcte si však myslím, že pri toľkej glorifikácii USA v spoločnosti jeden kritický hlas nezaškodí.

USA majú na fungovaní Iniciatívy zjavný záujem, čo dokázala aj prítomnosť Donalda Trumpa na poslednom summite. Na ňom nechýbal ani slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý mal vo všeobecnosti po stretnutí s predstaviteľmi ostatných štátov celkom sladké vyjadrenia. Vlastne veľmi podobne pozitívne ladené ako tie, ktoré sme z jeho úst počuli po rôznych stretnutiach na pôde NATO, alebo na jej summitoch, na ktorých neraz sľúbil nesplniteľné. Pozitívne sa vyjadril aj podpredseda vlády Peter Pellegrini, ktorý hovoril o kľúčovej úlohe Slovenska v Iniciatíve. Bolo by naozaj pekné, keby sme v takom veľkom spolku tú kľúčovú úlohu naozaj mali, no aj napriek tomu sa momentálne s týmto vyjadrením nedá súhlasiť. Kľúčovú úlohu má v prvom rade Poľsko, ktoré je už dlhšie považované za lídra tohto regiónu (najmä stredná Európa).

A čo s tým všetkým má USA? Je to podľa mojej mienky práve táto krajina, kto stavia Poľsko na zadné. No a v tomto momente je už na mieste spomenúť júlový blog Eduarda Chmelára, ktorý sa vyjadril celkom jednoznačne: „zjednotená Európa je napriek oficiálnej rétorike nočnou morou amerických plánovačov“. Tento názor je síce na dnešnú dobu celkom antimainstreamový a niektorí proamerickí slovenskí politici sa nad ním určite pohoršujú, no z bezpečnostného a geopolitického hľadiska dáva určite zmysel. To isté samozrejme platí pre Rusko, ktoré však tento názor aspoň nejako výrazne nezakrýva a nedementuje.

Ako to súvisí s Iniciatívou troch morí? Predstavme si situáciu, že by Iniciatíva začala naozaj fungovať a štáty v jej rámci by sa k sebe priblížili z rôznych hľadísk – napríklad podobne ako Francúzsko a Nemecko. Prečo toto prirovnanie? Lebo by Iniciatíva pôsobila ako akási protiváha týmto dvom výrazným krajinám v EÚ = EÚ by už nie len prakticky, ale ani teoreticky jednotná nebola, no a Európa už vôbec nie. Toto všetko by mohlo viesť napríklad k väčšej závislosti európskych krajín na USA, čo americkí predstavitelia veľmi dobre vedia.

S USA a ich postojom súvisí samozrejme aj pozícia NATO. NATO je síce často kritizovaná ako neakcieschopná aliancia, no to ešte neznamená, že nemá postoj k tejto záležitosti – práveže by bolo škandalózne, keby nemala. Už rozmiestnenie aliančných jednotiek v Pobaltí a inštalácia protiraketového dáždnika v Rumunsku mohli byť podpornými krokmi pre Iniciatívu a zároveň sa týmto NATO uistilo, že Iniciatíva nebude vykonávať žiadnu protialiančnú činnosť. Nie je ale pre nikoho prekvapením, že NATO zaujíma podobný postoj ako USA.

Pohľad Poľska na Iniciatívu troch morí

Neviem sa zbaviť pocitu, že má Poľsko svojim spôsobom hegemonické ambície v regióne strednej, juhovýchodnej a východnej Európy. Niektorí analytici, či už slovenskí, alebo zahraniční, sa prikláňajú skôr k možnosti, že si Iniciatívou chce zaistiť, že sa nebudú opakovať jeho traumy z minulosti. Tieto negatívne momenty súvisia najmä s Nemeckom a Ruskom.

Z hľadiska defenzívnej stratégie Poľska sa teda môže jednať o spôsob obrany proti agresii Ruska. Tu sa však vynára hneď niekoľko otázok. Sú kroky Ruska na vlastnom území agresiou? Tu si trúfam tvrdiť, že ani nie. Nikdy sa ani len na chvíľu nezamýšľame nad možnosťou, že Rusko vedú k rozmiestňovaniu jednotiek na hranici s NATO rovnaké pohnútky, aké vedú NATO k rozmiestňovaniu jednotiek na hraniciach s Ruskom – sú to v prvom rade defenzívne motivácie. Má Rusko motiváciu obsadiť Poľsko a Pobaltie? V tomto momente skôr nie, no v budúcnosti sa nedá vylúčiť ani takýto krok. V súčasnej situácii mi však Rusko nepríde o nič ofenzívnejšie ako samotné NATO, alebo USA. Preto sú obavy Poľska podľa mojej mienky do určitej miery neopodstatnené.

A čo obavy z Nemecka? Tu by som videl tiež značnú dávku paranoje, no podobne ako pri Rusku uvediem konkrétne pohnútky, ktoré pravdepodobne vedú Poliakov k takejto obave. V prvom rade sú to zlé skúsenosti z minulosti, ktoré sú nesporné. Pokiaľ však v tomto prípade hovoríme o minulosti, tak sa jedná naozaj o minulosť. Rozdiel medzi nacistickým Nemeckom a Nemeckom dnešnej doby je naozaj markantný. Druhou pohnútkou môže byť fakt, že aktivity Nemecka v EÚ niekedy pripomínajú snahu o hegemóniu v Európe. Tá by samozrejme EÚ vôbec neprospela a zároveň by sa hegemóniou jedného z predstaviteľov aj porušila väčšina jej základných hodnôt. Toto je hrozba, ktorá je opodstatnená, no nie je akútna.

Poľsko však k budovaniu Iniciatívy nemusia viesť len defenzívne pohnútky, ale aj expanzívne. „Expanzívne“ je v tomto prípade asi až moc silné slovo, no nechávam ho tu preto, aby ste si vedeli predstaviť, ako to myslím. Poľsko sa postupne stáva na základe štatistík a faktov regionálnou veľmocou. Regionálnou veľmocou, ktorá môže mať v budúcnosti ambície. Podporovaním Iniciatívy viac menej podporujeme rast Poľska, nie Slovenska. Takáto podpora by nás mohla vyjsť v budúcnosti veľmi draho a to treba podotknúť bez ohľadu na to, že aká je momentálna situácia.

A čo Slovensko?

Slovensko je relatívne malou, no zároveň hospodársky rastúcou krajinou strednej Európy. V momentálnej situácii nemáme za potreby združovanie do väčších spolkov, ako je napríklad Iniciatíva troch morí. Pravdepodobne sa nezhodnem s väčšinou analytikov keď poviem, že V4 momentálne nepovažujem za vyslovene neschopný a nesympatický projekt. V4 je totižto aliancia dostatočne veľká na to, aby mali aj menej významné krajiny EÚ slovo v rámci jej fungovania, no je dostatočne malá na to, aby nebola šanca vytvoriť možnosti na hegemóniu, alebo expanziu jedného z jej členov.

Iniciatíva troch morí nie len že môže ohrozovať ekonomické záujmy Slovenska v Nemecku a predovšetkým v Rusku, no môže ohrozovať aj iné typy záujmov, z ktorých sú niektoré absolútne kritické – napríklad energetická bezpečnosť. Z tohto pohľadu je podpora Iniciatívy troch morí nelogická a pre Slovensko neprináša dostatočné výhody na to, aby riskovalo vznik regionálnej hegemónie a z toho vyplývajúce ohrozenie celej rady záujmov rôzneho stupňa (podľa dôležitosti). O tomto všetkom sa však dá rokovať.

Boj proti extrémizmu má novú nádej

05.02.2017

Pokiaľ sme ešte pred pár mesiacmi hovorili, že boj proti extrémizmu je len frázou, najnovšie kroky ministerstva vnútra SR by to mohli celkom rýchlo zmeniť. Ministerstvo v spolupráci s políciou viac »

Migrácia – hlavne rešpektovať našu kultúru

10.01.2017

Znie vám tento nadpis extrémisticky alebo radikálne? Pravdepodobne patríte k tomu celkom vysokému percentu ľudí, ktorí zjavne zabudli, že kultúra nie je krehká konštrukcia, ktorá sa dá zbúrať viac »

Počet útokov sa zvyšuje

22.12.2016

Vyspelá spoločnosť je atakovaná čoraz dôraznejšie a častejšie. Časové odstupy medzi jednotlivými teroristickými útokmi sa zmenšujú a to vôbec nie je pozitívne znamenie. Vždy keď počujem viac »

kataster, katastralny urad,

Kataster na jeseň rozšíri online služby

23.07.2018 13:00

Od októbra by sa mal kataster ešte výraznejšie priblížiť ľuďom. Od počítača, teda bez osobnej návštevy úradu a poplatkov, by sme toho mali vybaviť viac ako doteraz.

alergia, nádcha, prechladnutie

Za nekosenie pozemkov s inváznymi rastlinami hrozia vysoké pokuty

23.07.2018 12:50

Momentálne je na zozname inváznych rastlín sedem bylín a štyri dreviny.

švédsko, požiar, les

Počet lesných požiarov vo Švédsku klesol na 27

23.07.2018 12:44

Na základe minulých skúseností sa očakáva, že v dôsledku stúpania teploty môžu vypuknúť nové požiare.

škôlka, matesrká škola, deti, jasle

Agrorezort 13,5 miliónmi eur podporí jasle po celom Slovensku

23.07.2018 12:27

Spustenie výzvy reaguje podľa ministerstva pôdohospodárstva na akútny nedostatok miest a tiež zvyšujúce sa nároky na kvalitu zariadení.

robbestro

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 8820x
Priemerná čítanosť článkov: 1260x

Autor blogu

Kategórie